Prevence duševního zdraví dětí

V dnešní uspěchané době ovlivněné technologickým pokrokem a sociálními sítěmi, se můžeme snadno ztrácet v záplavě informací. Často tak opomíjíme nejen své vlastní aktuální rozpoložení, ale i potřeby těch nejmenších. Co všechno ovlivňuje duševní zdraví a jak můžeme podpořit vnitřní pohodu nejen u sebe, ale i u našich dětí?

Emoční vývoj v raném věku hraje klíčovou roli v tom, jak děti zvládají stres, budují vztahy a čelí životním výzvám. Děti s dobře rozvinutou emoční inteligencí jsou lépe připravené na řešení stresových situací, efektivní zvládání konfliktů a navazování zdravých vztahů. To se pozitivně odráží nejen na jejich školních výsledcích, ale také na celkové spokojenosti v životě.

Podle Národního ústavu duševního zdraví vykazuje 40 % dětí v České republice známky střední až těžké deprese a 30 % z nich trpí úzkostmi (NUDZ, 2023). Navíc až 20 % dětí a dospívajících zažije během svého života nějakou formu duševního onemocnění (DZDA, 2021).

Tyto údaje ukazují, jak důležitá je včasná podpora duševního zdraví u dětí. Například být schopen pracovat s emocemi a vytvářet zdravé návyky může významně přispět ke zlepšení schopnosti zvládat stres, budovat pevné vztahy a větší vnitřní spokojenost.

Image

Well-being a faktory, které ho ovlivňují

Pojem well-being je za posledních pár desítek let čím dál více skloňované slovo nejen v oblasti psychologie, ale i ve vzdělávání a rodinném prostředí, které je s tím úzce spojeno. Pod tímto termínem si můžeme představit vnitřní pohodu neboli stav, ve kterém se člověk cítí být zdravý, šťastný a spokojený. Jde o komplex zahrnující fyzické, duševní a sociální aspekty života. Jde o celkový pocit rovnováhy, zdravého fungování a naplnění.

Pro děti je well-being klíčový pro jejich zdravý růst a vývoj, ovlivňuje schopnost učit se, budovat vztahy a zvládat výzvy.

Faktory ovlivňující náš well-being zahrnují širokou škálu aspektů, které se vzájemně propojují. Řadíme mezi ně například: fyzické zdraví, duševní zdraví, mezilidské vztahy, práce a kariéra, prostředí, ve kterém žijeme, finanční stabilita, osobní růst a hodnoty, volný čas a odpočinek.

Jak může pomoci mindfulness?

Mindfulness neboli všímavost, je vědecky podložená metoda, která nás učí žít v přítomném okamžiku a efektivněji zvládat stres, opakující se myšlenky a nepříjemné emoce. Jedná se o dovednost, kterou lze pravidelným tréninkem rozvíjet, a která nám umožňuje získat větší kontrolu nad vlastním životem.

Několik studií již prokázalo, že rozvíjení této dovednosti u malých dětí pozitivně ovlivňuje jejich emoční a sociální schopnosti, zlepšuje pozornost a pomáhá snižovat stres i úzkost.

Věříme, že právě včasná prevence je klíčová. Nechceme pouze „hasit požár“, když už se problémy objeví, ale zaměřit se na budování zdravých základů duševní pohody od raného věku.

Program Všímavec je postaven právě na této vědecky ověřené metodě a jeho cílem je přinášet tuto formu prevence do škol i rodin. Pomáhá tak dětem i jejich rodičům zvládat stres, lépe porozumět emocím a vytvářet prostředí, kde se budou všichni cítit dobře.

Image

Podpořte sebe i své děti

1. Povídejte si a sdílejte
Otevřená komunikace je základem zdravých vztahů. Věnujte si čas, naslouchejte si a dejte dětem pocit, že jejich emoce a názory jsou důležité. Sdílejte s nimi také své pocity – ukazujete jim tím, že je v pořádku mít různé emoce a že o nich můžeme mluvit.

2. Zapojte všímavost do běžného dne
Zkuste se spolu s dětmi na chvíli zastavit a zaměřit se na přítomný okamžik. Můžete například společně pozorovat, co slyšíte, vidíte nebo cítíte kolem sebe. Zapojte všímavost do rutinních činností, jako je jídlo, procházka nebo hra. I pár minut denně může udělat velký rozdíl.

3. Jděte příkladem
Děti vše obkoukají. 🙂Pokud se do některých aktivit nechtějí zapojit, nenuťte je a začněte u sebe. Najděte si čas na činnosti, které vás naplňují, ať už je to čtení, sport nebo cvičení všímavosti. Ukažte jim, že čas strávený sám se sebou je pro vás důležitý, řekněte si, když se vám něco nelíbí, ukažte, že i vy děláte chyby, naslouchejte.

4. Buďte k sobě laskaví
Jedním ze základních principů všímavosti je laskavost a je to také jeden ze základních pilířů, který nám pomáhá budovat zdravý vztah se sebou. Netlačte na sebe, nikdo a nic není dokonalé. Oceňte se i za drobné krůčky, dělejte si radost. A nezapomeňte, čím více jsme laskaví k sobě, tím více jsme pak laskaví a tolerantní i k našemu okolí. 🙂

Věříme, že postupnými krůčky a společnými silami můžeme vytvořit prostředí, ve kterém se děti budou cítit lépe. Je to ale cesta, která vyžaduje trpělivost, pravidelnost a otevřenost k objevování nových možností. Pamatujte, každý krok se počítá.